08 września 2013

Niezwykłe zastosowania CYTRYNY (cz.1)

Jak często sięgasz po cytrynę? Może urozmaicasz smak herbaty dodając do niej plasterek owocu, a może sięgasz po nią tylko w czasie wzmożonego ryzyka zachorowań i przeziębień? Może jednak wykorzystujesz ją w kuchni, jako dodatek do ciast i deserów lub korzystasz z jej aromatycznych atutów celem odświeżenia powietrza? A czy przyszło Ci kiedyś do głowy, aby zastąpić nią środki czyszczące i pielęgnacyjne?

Źródło zdjęcia

 

Wszechstronność i uniwersalność cytryny 


Cytryna jest jednym z najpopularniejszych owoców cytrusowych na świecie. Wynika to zarówno z jej powszechnej dostępności, jak i stosunkowo niskiej ceny. Mimo wysokiej kwasowości jest bardzo pożytecznym owocem o wszechstronnym zastosowaniu. Jej walory doceniane są nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym, chemicznym i farmaceutycznym. Wbrew powszechnej opinii o najwyższej zawartości wit. C, mało kto wie, że cytryny nie są jej najbogatszym źródłem, ale skutecznie chronią organizm przed infekcjami oraz wspomagają prawidłową przemianę materii. 
Moc cytryny z pewnością docenią wszystkie panie domu, ale również amatorzy kosmetyki i medycyny naturalnej, albowiem cytryna to nie tylko bogactwo witamin i orzeźwiającej woni, ale również naturalny lek, przyprawa kuchenna, kosmetyk i środek czyszcząco-odświerzający. Ciężko oszacować jak wiele zastosowań ma ten aromatyczny owoc, ale jedno jest pewne – to nieprzeciętnie wartościowa roślina, dlatego warto ją docenić i skorzystać z dobrodziejstw, jakie nam oferuje.
 
Cytrynowy kominek – aby po Twój dom otulił przyjemny, energetyzujący zapach, wrzuć do kominka kilka skórek cytryny i ciesz się świeżym, egzotycznym aromatem. Wysuszone skórki pomogą również podtrzymać przygasający ogień. 

Cytrusowy nawilżacz – suche powietrze jest szczególnie uciążliwe zimą, kiedy kaloryfery buchają gorącem i skutecznie utrudniają swobodne oddychanie. Odświeżacze powietrza z czasem zaczynają nieprzyjemnie pachnieć i zniechęcają do użytkowania. Z łatwością możesz jednak temu zapobiec, dodając do wody kilka lyżek soku z cytryny. W ten sposób pozbędziesz się niemiłego zapachu odświeżacza, a Twoje mieszkanie wypełni przyjemna cytrynowa woń. Jeśli nie masz nawilżacza, możesz zastosować prosty trik: postaw na kuchence garnek wypełniony wodą z dodatkiem cytryny (pomarańczy, cynamonu, goździków etc.) i podgrzewaj go na niewielkim ogniu. 

Pożegnaj śniedź – z pomocą pasty, przygotowanej z soli i soku z cytryny, z łatwością usuniesz śniedź z miedzi, stali i mosiądzu. Nałóż ją na oczyszczoną powierzchnię i odczekaj ok. 5 min., a następnie spłucz ciepłą wodą i wypoleruj. Sól możesz zastąpić sodą spożywczą. 

Sposób na marmur – choć ładnie wygląda, to ciężko utrzymać go w czystości. Niektóre zanieczyszczenia trudno z niego usunąć, ale jest na to skuteczny metoda. Połówkę cytryny zanurzamy w soli i pocieramy zabrudzoną powierzchnię. Voilà!

Wypoleruj chrom – mineralny nalot z chromowanych powierzchni usuniesz bez wysiłku pocierając czyszczone miejsce skorką cytrynową. Teraz tylko spłucz i wytrzyj do sucha. 

Pozbądź się osadu z wody – cytryna skutecznie oczyści Twój zlewozmywak i baterie, ale również powierzchnie emaliowane, takie jak wanna czy umywalka. Wykorzystaj wnętrze wyciśniętej cytryny lub po prostu jej sok. 

Strach na mole – wysuszone skórki lub plasterki cytryny skutecznie odstraszają mole, dlatego zadbaj, aby w Twojej szafie i komodzie nie zabrakło tego aromatycznego owocu. 

Pozbądź się insektów – masz nieproszonych lokatorów i nie wiesz jak się ich pozbyć nie stosując szkodliwych insektycydów? Nic prostszego! Mrówki wypędzisz spryskując progi, parapety i pozostałe miejsca, w których się pojawiają, sokiem z cytryny. W strategicznych miejscach, przez które insekty dostają się do wnętrza Twojego domu, rozłóż skórki cytryny. Karaluchy, prusaki i pchły skutecznie zniechęci podłoga umyta wodą z dodatkiem soku i skóry cytrynowej (ok. 4 cytryny na 2 l wody).
Odśwież lodówkę – nieprzyjemne zapachy, które na dobre zadomowiły się w Twojej lodówce, możesz usunąć wyciskając sok z cytryny na wacik lub gąbkę i umieszczając ją w lodówce. Pamiętaj jednak, aby pozbyć się zepsutych resztek jedzenia i przechować środki spożywcze w zamkniętych pojemnikach. Spróbuj również umyć wnętrze lodówki roztworem wody z sokiem cytrynowym, który skutecznie zneutralizuje niemiłą woń. Podobnie możesz postąpić ze zmywarką. 

Czysta mikrofalówka – zanieczyszczenia powstałe w mikrofalówce usuniesz bez zbędnego szorowania umieszczając w niej 1,5 szklanki wody z trzema łyżkami soku cytrynowego. Włącz ją na ok. 10-15 min., a następnie zetrzyj parę wodną, która osadziła się w jej wnętrzu, zmywakiem do naczyń. Jeśli chcesz szybko pozbyć się zapachu potraw z mikrofalówki, włóż do niej kilka plastrów cytryny i uruchom na ok. 5 min. ustawiając najwyższa moc. 

Deska do krojenia jak nowa – do zdezynfekowania i wyczyszczenia desek kuchennych zastosuj połówki świeżej cytryny. Wcieraj je w ich powierzchnię lub umyj w skondensowanym soku. 

Czyste gąbeczki – najszybszą metodą oczyszczenia kuchennych gąbek jest kilkakrotne zanurzenie ich w zimnej wodzie i wyżęcie, a następnie powtórzenie czynności w wodzie zmieszanej z sokiem z cytryny. 

Sypki ryż – jeśli chcesz uniknąć rozgotowanego i posklejanego ryżu, dodaj do wody łyżeczkę soku z cytryny, a po ostygnięciu spulchnij go delikatnie łyżką lub widelcem. 

Pierwsza pomoc dla Twoich warzyw – ziemniaki, kalafior, jabłka, awokado, ale również inne owoce i warzywa, zachowają świeżość i kolor, jeśli spryskasz je obficie sokiem cytrynowym lub dodasz go do wody, w której gotujesz składniki. Kruchość zwiędniętej salacie przywróci kąpiel w zimnej wodzie z zawartością soku z połówki cytryny, którą należy odstawić na około godzinę do lodówki.

8 komentarzy:

  1. cytrynę uwielbiam i kilka patentów u Ciebie wyczytanych na pewno zastosuje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cytryny jest najlepszym środkiem do usuwania kamienia w czajniku u mnie działa ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetna wskazówka! Z pewnością sprawdzę Twój sposób na kamień w czajniku :)

      Usuń
  3. uwielbiam jeść cytrynę:D o jej zastosowaniach nie wiele słyszałam;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo pożyteczny post! Wiele przydatnych porad :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Oj ciekawe i nie przypuszczałam że tak dużo ma ona zastosowań :)

    OdpowiedzUsuń